Adet düzensizliğinin 14 nedeni

Normal adet döngüsü, son adetinizin ilk gününden sonraki adetinizin başlangıcına kadar sayılır. 38 günden daha uzun süre adet görülememesi düzensizlik olarak kabul edilir. Düzensiz adet görülmesinin hormonal dengesizliklerden strese, fazla kilolardan tiroid problemlerine kadar pek çok nedeni olabilir. (daha&helliip;)

Devamı...

Daha önce alerjimiz olmayan maddeler neden alerjik hale gelir?

Dr. Sinan Akkurt’a doğuştan beri bizimle birlikte olmayıp sonradan gelişen alerjileri, yetişkinlik çağında ortaya çıkan alerjileri sorduk. Nedenleri ve çözüm yollarını öğrendik…Alerjiler, vücudun kimi maddeleri yabancı olarak kabul etmesi ve bunlarla savaşmak için bağışıklık sistemi tepkisini aktif hale getirmesi sonucunda ortaya çıkar. (daha&helliip;)

Devamı...

Lenfoma tedavi yöntemleri nelerdir

Lenfoma lenfatik sistemin bir kanseridir. Bir tür beyaz kan hücresi olan lenfositlerde gelişir. Bu hücreler vücuttaki hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur ve vücudun bağışıklık savunmalarında önemli bir rol oynar. Lenfomada kanser lenf sisteminde bulunduğundan, vücuttaki doku ve organlara hızla metastaz yapabilir ya da yayılabilir. Lenfoma çoğunlukla karaciğer, kemik iliği ya da akciğerlere yayılır. (daha&helliip;)

Devamı...

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı, bir tür enflamatuar bağırsak hastalığıdır ve son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır. En sık ince bağırsakta ve kolonda görülmekle birlikte gastrointestinal yolunuzun ağzınızdan anüsünüze kadar herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Henüz tam bir neden öngörülememekle birlikte bağışıklık sisteminin zayıflığı, genetik ve çevresel faktörlerin (örneğin sigara kullanımı) etkili olduğu düşünülmektedir.   (daha&helliip;)

Devamı...

Ülser oruç tutmaya engel mi?

Ülser, mide ve on iki parmak bağırsağının iç yüzeyinde doku kaybı ve yara olarak tanımlanabilir. Ülser rahatsızlığı olanlar için oruç tutmalı ya da tutmamalı demek aslında kişiye özel değerlendirilmesi gereken bir durumdur.  Uzun süreli açlık ve susuzluk mide asiditesini artırıp ülser yakınmalarını tetikleyebileceği gibi,  hasta sigara içiyorsa oruç süresince sigara içmemesi ve bunun yanında duyacağı psikolojik tatmin ile tam tersi etki de görülebilir. (daha&helliip;)

Devamı...