Corona virüste herkesin atladığı ayrıntı: Markette ürünleri elinizle değil gözünüzle seçin

-Çok merak edilen ilk sorulardan biri Corona günlerinde markete girerken maske ve eldiven kullanmalı mıyız?

Bilindiği gibi kronik hastalığı olanların market alışverişi dahil sokağa çıkmaları yasaklandı. Bunun yanı sıra nezle, grip gibi solunum yolu enfeksiyonu şüphesi ya da bulgusu olanlar da kesinlikle marketlere gitmemeli, evlerinden dışarı çıkmamalı. (daha&helliip;)

Devamı...

Corona ve bağışıklık sistemi

Öncelikle Corona virüs mücadelesinde toplumca almamız gereken önlemler Bilim Kurulu ışığında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş durumda, bunlara mutlaka yüzde 100 uyun ve başka hiçbir duyuma itibar göstermeyin. Bu yazımda bağışıklığınızı güçlendirmenin önemine dikkatinizi çekmek istiyorum. (daha&helliip;)

Devamı...

Hem bedenini hem de psikolojini Corona’dan koru

Gündemimiz Corona. Corona virüsten korunmanın yolları herkes tarafından merak ediliyor. Bu konuda öncelikle Bilim Kurulu ışığında Sağlık Bakanlığımız yoğun, titiz ve özverili bir çalışma sergiliyor. An be an gelişmeler hakkında yapılan bilgilendirmelerin yanı sıra bireylerin alabileceği önlemler de net şekilde açıklanıyor.
(daha&helliip;)

Devamı...

Çok oturmak öldürüyor

Şehir hayatının getirdiği hareketsiz yaşam, sağlığı olumsuz etkiliyor. Dr. Sinan Akkurt, “Hareketsizlik; obezite, Tip-2 diyabet, fıtık, kronik ağrı, romatizmal ve kalp hastalıklarına yol açar.” diyor. (daha&helliip;)

Devamı...

Reflüde erken tedavi şart

Aramızdaki pek çok kişi yemek yedikten sonra mide ekşimesi, mide yanması diye tabir edilen bir acı çekiyor. Bu acı, gastrik asidin yemek borusuna yukarı doğru akması ve mukoza zarını tahriş etmesinden ileri gelmektedir. Özellikle zor sindirilen, ağır, yağlı, baharatlı, kızartma türü yiyeceklerden sonra ara sıra oluşan yanma hissi sağlıklı beslenme ile kontrol altına alınabilirken, mide ekşimesi  / mide yanması şikayetinin kronikleşmesi durumunda reflüden söz edilir. (daha&helliip;)

Devamı...

3 gün uykusuzluk yaşlandırıyor

Gece yaşamı, ilaç kullanımı, gürültü, depresyon, stres, gebelik, hiperaktivite, menopoz ya da “uykusuzluk hastalığı” gibi nedenlerle sürekli olarak haftada üç gün ve üzerinde yeteri kadar uyuyamayan kişilerin beyin fonksiyonlarını, duygu durumlarını ve bağışıklık sistemlerini önemli ölçüde riske attığı açıklandı. (daha&helliip;)

Devamı...