Gastrit tehlikeli bir hastalık mıdır?

Gastrit sindirim sistemimizin tahrişiyle oluşan önemli bir mide rahatsızlığıdır. Adı üzerinde gastrit. Yani midenin iltihabı manasına gelir. Midemizin tahriş olması ile ilişkili bir rahatsızlıktır. Geçer mi? Tabii ki geçer.

(daha&helliip;)
Devamı...

Dispepsi tehlikeli mi?

Dispepsi midede yanmadır, gaz şikayetleridir. Tehlikeli bir durum değildir ama bir hastalıktır, yani normal olmayan bir şeyi gösterir. Nasıl öksürük ya da vücudumuzda herhangi başka bir problem vücudumuzun bir çığlığı olarak bir problem olduğunu gösteriyor ise dispepsi de yine sindirim sistemimizde bir problem olduğunu gösterir.

(daha&helliip;)
Devamı...

Mide rahatsızlıkları psikolojik olabilir mi?

Mide rahatsızlıkları psikolojik olabilir. Çünkü önceki birçok postumda da paylaştığım gibi artık sindirim sistemine second brain yani ikinci beyin diyoruz. Sindirim sistemimiz de binlerce nöron barındırmakta. Nöron dediğimiz şeyler de sinir sistemine direkt bağlı hücrelerdir.

(daha&helliip;)
Devamı...

Reflü geçici bir hastalık mıdır?

Gastroözofageal reflü tedavisi olan ve bu tedavi edildikten sonra da düzelebilen geçici bir rahatsızlık sayılabilir. Çünkü reflü nedenleri çoğu zaman yapısal olmayabilir. Yapısal olduğu zaman ameliyat gerekebilir ya da kolay kolay geçmeyebilir.

(daha&helliip;)
Devamı...

Mide ülseri olan hastalar nasıl beslenmeli?

Ülser mide ya da onikiparmak bağırsağının mide asidi ya da sindirim sıvılarına maruz kalarak tahribata uğraması durumudur. Kişinin beslenmesine baktığımızda uzak durması gereken bazı noktalar vardır. Bunlar öncelikle aşırı yağların gıdaların, kafeinli gıdaların, baharatlı gıdaların, tuz ya da şeker tüketimidir.

(daha&helliip;)
Devamı...

Gastrit stresle birlikte daha mı kötüleşir?

Tabii ki gastrit stresle birlikte daha da kötüleşir. Bağırsaklarımız bizim ikinci beynimiz. Bunu dememizin birçok nedeni var. Bir tanesi bağırsaklarımız vagus sinirine bağlı. Yani bağırsaklarımızla ilgili yapılan birçok şey sinir sistemini etkiler. İkincisi amigdala dediğimiz bir yer var beynimizde, bu bizim duygu durumumuzu etkiliyor ve bağırsaklarımıza direkt bağlı. (daha&helliip;)

Devamı...

Reflü hastaları nasıl beslenmelidir?

Reflü hastalığı mideye giden besinlerin tekrar geri gelerek özefagusu yani yemek borusunu tahrip etme durumudur. Temel sebebine baktığımızda yemek borusu mide asidine uzun süre maruz kalır. Böylelikle kişilerde yanma, geğirti, şişkinlik gibi semptomlara sebebiyet verir. (daha&helliip;)

Devamı...