Bipolar bozukluk ilaçsız tedavi edilebilir mi?

Bipolar bozukluk kronik ve zor bir hastalıktır. Hastalar bir depresife girer bir manik duruma girerler; aylar aylar süren episodlarla yani sürekli döngüsel olarak bu iki rahatsızlığına girip çıkarlar. O yüzden bipolar denir. Ciddi ilaçları, ağır ilaçları var. Ve ilaçlarla bu durum kontrol altına alınmaya çalışılır.

(daha&helliip;)
Devamı...

Psikolojik alerji olur mu?

Psikolojik alerji diye bir şey olmaz ama psikolojik nedenler alerjiyi tetikleyebilir. Daha önce de birçok postumda anlatmıştım, bir hastalığı yaşamak için hastalığın şartlarının oluşması gerekir. Bir anda bir A maddesine karşı alerji geliştiremezsiniz.

(daha&helliip;)
Devamı...

Alkol kullanımı panik atağı tetikler mi?

Alkol kullanımı panik atağı tetikleyebilir. Bildiğiniz alkol aslında şeker ihtiva eder, yani glukoz miktarı çok fazla olan bir içecek. Dolayısıyla alkol aldığınız takdirde sindirim sisteminizde aldığınız alkol hızlıca metabolize olur ve hızlıca karaciğere girer ve orada da metabolize olur ve dağılır.

(daha&helliip;)
Devamı...

Anksiyete iştah kaybına neden olur mu?

Anksiyete tabii ki iştah kaybına neden olur. Anksiyete yani kaygı… Kaygı nedir? Kaygı strestir. Yani kortizol seviyeniz yükselir. Siz korktuğunuz zaman acıktığınızı hatırlıyor musunuz hiç? Kortizol seviyeniz korkuda otomatikman yükselir. Kronik stres durumunda işler biraz değişiyor. Bu sürdürülebilir bir şey değil. Kronik kaygı, kronik stres, kronik korku sizin sinir sisteminizi etkiler, beyninizin emosyonel kısmını etkiler. (daha&helliip;)

Devamı...

Depresyonun yol açtığı yorgunlukla nasıl başa çıkılır?

Teşekkür ediyorum soru güzel ama depresyonun yarattığı yorgunluk bizim derdimiz değil. Bizim asıl derdimiz depresyondan çıkmak. Depresyonla yaşanmaz, bir yaşam biçimi değil depresyon. Bununla ilgili tabii ki zaman zaman hepimiz kaygılanıyoruz, hafif depresif hale gelebiliyoruz. Bununla ilgili spor, hobilerle ilgilenmek, sağlıklı beslenmek gibi şeyler yapabiliriz kendimiz. (daha&helliip;)

Devamı...

Psikolojik kinezyoloji nedir? Kimlere uygulanır?

Kinezyoloji, kinezyo kas, loji bilim demek. Yani kas hareketleri ile ilgilenen bilim dalına kinezyoloji denir. Almanya’da bir hocamız psikolojik kinezyoloji adında bir kavram ortaya atmıştır. Vücudun olumlu ve olumsuz durumlarda kas sertliğinin değiştiğini fark etmiştir. Kaslarımız olumlu durumlarda kuvvetli, olumsuz durumlarda zayıf yanıt vermektedir. (daha&helliip;)

Devamı...

Psikolojik destekte biorezonans nasıl etki eder?

Biorezonans metodu ile psikiyatride verilen bütün ilaçların hepsinin etkisini sağlama şansınız var. Çünkü bunlar neticede vücuttaki biyokimyasal bir takım yolakları etkiliyor, biz de biorezonans metodu ile bu yolakları etkileyebiliriz. Örneğin seratonin. Hepimizin bildiği mutluluk hormonu. Biorezonans metodu ile seratoninin yükselmesi sağlanabilir, bunu destekleyebiliriz. (daha&helliip;)

Devamı...