MS tedavisinde beslenmenin rolü nedir?

MS hastalığı bilindiği üzere otoimmun bir rahatsızlıktır. Biorezonans tedavisi ile tedavi edilirken beslenme de olmazsa olmazlar arasındadır. Kişinin bağırsak florasını düzenlemek iki yıl gibi bir süreyi kapsamaktadır.

(daha&helliip;)
Devamı...

Kilo almak vermekten daha mı zordur?

Kilo almak daha zor. Çünkü kişinin hormon durumuna baktığımızda, psikolojik etkenlerine baktığımızda bu durum daha da etkilenebiliyor. Ve olumsuzluklara sebebiyet veriyor. Öncelikle doğru bir beslenme planı yapılması gerekiyor. (daha&helliip;)

Devamı...

Ayda kaç kilo vermek idealdir?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çünkü kişinin yaşam tarzı, hormonel değişiklikleri ve metabolizmasına göre değişkenlik gösterir. Haftalık olarak baktığımızda Dünya Sağlık Örgütü 500 gram ila 1 kg arasında bir kilo kaybının normal insanlar için uygun olduğunu göstermektedir. (daha&helliip;)

Devamı...

Acı biber metabolizmayı hızlandırır mı?

Bu bir şehir efsanesi aslında. Çünkü hiçbir besinin tek başına yağ yakma özelliği yoktur. Bütün gün istediğimiz besinleri yiyelim, akşam eve gidince acı biber, yoğurt yiyelim ve yağlarımız gitsin demek çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü diyetimizde yapmamız gereken doğru besin gruplarını, protein, karbonhidrat, yağ gruplarını dengeli bir şekilde almak, (daha&helliip;)

Devamı...

Ne sıklıkta tartılmalıyız?

Kilo alma ya da kilo verme dönemlerinde her gün tartılmak doğru bir davranış değildir. Çünkü bir gün öncesinden tükettiğimiz yiyecekler, vücudun su durumu, tartıdaki kiloyu etkilemektedir. Peki ne zaman ve ne sıklıkla tartılmalıyız? Sabah uyandığımızda, aç karnına ve tuvalet sonrası olmak üzere haftada bir kere alınan ölçümler doğru ölçümü verecektir.

 

Devamı...

Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz?

Bağışıklık sistemi vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasıdır. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde güçlü bir bağışıklığımızı güçlendirmek çok önemlidir. Yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturmamız gerekir. Diyetimize C vitamini, çinko, selenyum, magnezyum gibi kaynakları ilave etmeliyiz. Ayrıca gün içinde tükettiğimiz su miktarına da özen göstermeliyiz. (daha&helliip;)

Devamı...

Obezitenin ameliyatsız tedavi yolları nelerdir?

Obezitenin zaten tedavisi genellikle ameliyatsız olur, ameliyatsız olmalı. Ameliyat hiçbir çaremiz kalmadığımızda ve hayati tehlikeler varsa o zaman olmalı. Dolayısıyla obezite dediğimiz ve artık metabolik sendrom olarak sınıflandırdığımız kilo sorunumuzu çözmek için kullanabileceğimiz birçok metot var. Beslenme. Zaten beslenme olmazsa olmaz, bunu hepiniz biliyorsunuz. (daha&helliip;)

Devamı...

Suyun önemi ve tüketim oranı nedir?

Su, hayati fonksiyonların yerine getirilmesi için çok önemlidir. Sindirim, dolaşım gibi birçok sistemin çalışmasında etkilidir. Ayrıca atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında önemli rol oynamaktadır. Kilo verme, cilt sağlığının korunması, organ fonksiyonlarının yerine getirilmesinde su elzem rol oynamaktadır. (daha&helliip;)

Devamı...

Demir eksikliği olan kişiler nasıl beslenmelidir?

Demir vücudumuz için gerekli olan temel bir mineraldir. Vücutta sentezlenemediği için dışarıdan yiyecekler yoluyla yeterli ve dengeli bir şekilde alınması gerekmektedir. Başlıca demir kaynaklarına baktığımızda dana eti, koyun eti, kuru baklagiller ve yumurtadır. Bunların vücutta doğru kullanılabilmesi için doğru kombinasyonlarla tüketilmesi gerekir. (daha&helliip;)

Devamı...