Kemoterapinin yan etkileri nelerdir? Nasıl önlenir?

Kemoterapinin ilacın kullanım şekline bağlı olarak birçok yan etkisi vardır. En çok gördüğümüz yan etkilerden bir tanesi saç dökülmesidir. Bulantı, kusma gibi sindirim sistemiyle ilgili yan etkileri vardır. Aslında bunları yan etkiden öte ilacın etkisi olarak düşünmekte fayda var.

(daha&helliip;)
Devamı...

Meme kanseri tekrar eder mi?

Tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinin tekrar etme riski vardır. Birçoğunuzun bildiği gibi benim annemin geçirdiği rahatsızlıklardan bir tanesi de meme kanseri. İlk geçirdiği kanserdir hatta 1980 yılında.

(daha&helliip;)
Devamı...

Gebelik ve emzirme kanser riskini azaltıyor mu?

Direkt gebelik ve emzirme kanser riskini azaltır diyemeyiz. Tabii ki gebelik döneminde bazı avantajlarımızın olduğu kesindir ama kanser hastalıklarına şöyle baktığımız zaman özellikle hormona dayalı, hormon reseptörlerine dayalı kanser hastalıkları da var.

(daha&helliip;)
Devamı...

Kanserden sonra tam bir iyileşme sağlanırsa aktif yaşama dönülebilir mi?

Gayet tabii ki. Kanserden sonra tam bir iyileşme sağlandığında aktif yaşama dönülebilir. Zaten bizim istediğimiz de bu. Tamamen hastalığı atlatıp normal hayatına önceki hayatına kaldığı yerden devam edebilmeli kişi. Bir şartla mutlak suretle bağışıklığı açısından kendine dikkat etmek zorunda hastamız.

Devamı...

Kanser nasıl oluşur?

Tümörler ikiye ayrılır: İyi huylular ve kötü huylular. İyi huylular hepimizin bildiği cilt altı yağ dokusundan oluşan lipomlar, yağ bezeleri, bazı siğiller, bezelerdir. Bir de kötü huylu tümörler var. Bunlara da kanser diyoruz. Halk arasında da kötü huylu tümörler kanser ismiyle bilinir.

(daha&helliip;)
Devamı...

Kanser tedavisinde destekleyici tedavi yöntemleri nelerdir?

Kanser tedavisinde destekleyici tedavi yöntemleri nelerdir? Kanser hastalığıyla karşılaştığında hemen ilk akla gelen bu hastalığı nasıl yenerim diye düşünür hastalarımızın birçoğu. Google’a girip “Kanser tedavisi için hastane dışında neler var” diye araştırmaya başlarlar. Kanser tedavisi için birçok destekleyici yöntem var. En başta bizim yıllardır uyguladığımız biorezonans metodu var. (daha&helliip;)

Devamı...

Kemoterapinin yan etkileri nasıl azaltılır?

Kemoterapinin birçok etkisi var hepimizin bildiği gibi. Bağışıklığımızı etkiliyor, halsiz hissediyorsunuz, yorgun düşüyorsunuz. Bunun en önemli nedeni kemoterapi için alınan ilacın karaciğerde metabolize olduktan sonra farklı bir maddeye dönüşüp atılım için vücudumuzda zaman geçirmesi. Ve bu maddeler özel dozlarda kullanılıyor, çünkü çok toksik, çok zehirli maddelerdir. (daha&helliip;)

Devamı...

Kalın bağırsak kanserinin belirtileri nelerdir?

Kalın bağırsak kanseri ülkemizde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser çeşitleri arasında geliyor. Kalın bağırsak bildiğiniz gibi vücudumuzun atılım organıdır. Dolayısıyla kalın bağırsak kanseri durumunda görülebilecek belirtiler bağırsağı tıkanmasıyla alakalı olabilir. (daha&helliip;)

Devamı...

Memede her kitle kanser belirtisi midir?

Memede her kitle kanser belirtisi değildir. Çünkü memenin birçok hastalığı vardır. Memede iyi huylu tümörler olabilir, polipler olabilir, enfeksiyon olabilir, emzirme döneminden sonra bazı bezeler büyüyebilir. Ancak memedeki her kitle önemle dikkat edilmesi gereken, atlatılması ve geciktirilmesi büyük sorun olabilen kitlelerdir. (daha&helliip;)

Devamı...