Kanserde erken tanı için ne yapmalı?

Kanserde erken tanı için sık sık kontrol edilmeniz gerekir. Özellikle 30’lu yaşlardan sonra hanımlarda meme kanseri artık pik yapmaya başladı. 30 yaşa kadar düşmeye başladı. Evde sürekli kendiniz kontrol edebilirsiniz her iki göğsünüzü de.

(daha&helliip;)
Devamı...

Kanser hücreleri neyi sevmez?

Kanser hücrelerinin de sevmediği şeyler var. Örneğin kanser hücreleri oksijeni sevmez. Yani şöyle bol oksijenli yürüyüş yaparsanız doğada, temiz havada, içinize oksijeni çeke çeke dolaşırsanız kanser hücreleri bunu sevmez.

(daha&helliip;)
Devamı...

Metastaz yapan kanser iyileşir mi?

Kanser hastalıklarının her türlüsü iyileşebilir. Kanser demek eşittir ölüm demek değildir. Bunu lütfen unutmayalım. Hastalık eğer ilerlese bile, evre 4 dediğimiz uzak metastaz yapsa bile iyileşme şansı yine de var. Hatta birçok kanser hastalığında iyileşme ihtimali yüksektir.

(daha&helliip;)
Devamı...

Kemoterapinin yan etkileri nelerdir? Nasıl önlenir?

Kemoterapinin ilacın kullanım şekline bağlı olarak birçok yan etkisi vardır. En çok gördüğümüz yan etkilerden bir tanesi saç dökülmesidir. Bulantı, kusma gibi sindirim sistemiyle ilgili yan etkileri vardır. Aslında bunları yan etkiden öte ilacın etkisi olarak düşünmekte fayda var.

(daha&helliip;)
Devamı...

Meme kanseri tekrar eder mi?

Tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinin tekrar etme riski vardır. Birçoğunuzun bildiği gibi benim annemin geçirdiği rahatsızlıklardan bir tanesi de meme kanseri. İlk geçirdiği kanserdir hatta 1980 yılında.

(daha&helliip;)
Devamı...

Gebelik ve emzirme kanser riskini azaltıyor mu?

Direkt gebelik ve emzirme kanser riskini azaltır diyemeyiz. Tabii ki gebelik döneminde bazı avantajlarımızın olduğu kesindir ama kanser hastalıklarına şöyle baktığımız zaman özellikle hormona dayalı, hormon reseptörlerine dayalı kanser hastalıkları da var.

(daha&helliip;)
Devamı...